Energetická náročnost budov, neboli PENB

Pokud jste majitel budovy nebo bydlíte v bytě, kde je společenství vlastníků, jste od 1. července 2015 povinni zajistit při prodeji nebo pronájmu tzv. PENB – energetický štítek. V opačném případě vás tato čtyři písmenka můžou vyjít pěkně draho.

Energetická náročnost budov, neboli PENB

Existují výjimky, na které se požadavky na energetickou náročnost budovy nevztahují, těch je ale velmi málo. Pokud oslovíte zkušeného makléře, měl by vás na tuto skutečnost upozornit, neboť už i samotná inzerce bez PENB může být pod pokutou až do výše 200 tis. Kč.

Tento energetický vás vyjde na několik tisíc korun. Kolik přesně potom záleží zejména na velikosti objektu a dalších kritériích. Jestliže bydlíte v bytě, bývá už zpravidla zpracován a vy si můžete jeho kopii od správce pořídit za pár korun.
Pokud se ocitnete na druhé straně jako kupující, určitě si tento dokument vyžádejte, protože vám napoví, kolik vás asi bude ročně stát nemovitost vytopit, v jakém je technickém stavu, jaké jsou použité stavební materiály nebo jakou účinnost má zdroj vytápění.

Autor: Martin Novotný, certifikovaný makléř Realitní České spořitelny a hypoteční poradce Gepard finance

Přihlášení