Jak nejlépe pronajmout nemovitost?

jak pronajmout nemovitost

 

Pokud nemáte doporučení na opravdu spolehlivého nájemníka nebo snad dokonce známého či příbuzného, uděláte opravdu nejlépe, když tuto záležitost svěříte do rukou zkušeného makléře, zvlášť když je to pro vás zcela zdarma. Jsou však i další důvody.


Ano, vy máte byt – v dnešní době nedostatkové zboží a zájemců je dost, ale pokud si nechcete zkazit příští dva až tři roky života běháním po soudech, je třeba být na pozoru a velice dobře vybírat. Vzhledem ke špatné legislativě v ČR jste zkrátka v nevýhodě. Pokud o těchto problémech chcete vědět více, zavolejte mi.

 

Základní fáze úspěšného pronájmu nemovitosti:

1. Příprava na pronájem nemovitosti >>

2. Realizace pronájmu >>

3. Předání nemovitosti >>

Za úspěšným pronájmem nemovitostí stojí několik obdobných na sebe navazujících kroků stejně jako u prodeje. Nejdůležitější je však se smířit s tím, že dobrého nájemníka nenajdete hned a bude třeba nutná dávka trpělivosti. Osobně mám vyzkoušeno, že v průměru je to 10+ prohlídek. Pojďme se na to podívat.

jak pronajmout byt či dům Touto ikonkou je označen můj komentář u každého kroku. Jedná se o přidanou hodnotu z mé strany, aneb co pro vás mohu udělat v případě naší spolupráce. Nastíním tak význam daného kroku v rámci úspěšného prodeje.

 

1. Příprava na pronájem nemovitosti

Opatření kompletní dokumentace a informací:

  • půdorysy, technická dokumentace/případně zaměření bytu
  • měsíční spotřeby
  • revize
  • list vlastnictví, katastrální mapa
  • dokumentace od správce bytového domu (evidenční list apod.)
  • možnosti připojení internetu a TV

 jak pronajmout byt či dům Toto vše jsem schopen pro vás zajistit.

 

Zajištění Energetického průkazu PENB

Inzerce na pronájem bytu bez průkazu PENB je pod pokutou 50-200 tis. Kč !!

pronájem nemovitosti makléř  Díky mým smluvním partnerům pro vás zajistím energetický průkaz za výhodných podmínek a bez starostí.
Tento průkaz lze u bytových jednotek i nahradit.

 

Zpracování prezentace nemovitosti na prodej:

- Příprava půdorysu nemovitosti

Jde o standartní součást každé nabídky. Měl by být přehledně zpracovaný se všemi náležitostmi, které jsou zapotřebí.

jak pronajmout byt či dům  Na zpracování půdorysů používáme profesionální programy, dle dnešních standardů. 

- Homestaging

Chcete, aby prezentace vaší nemovitosti byla atraktivní a lákavá? Čím lépe se byt připraví a naaranžuje, tím lépe pak vypadá na fotografiích a videoprohlídkách – vím více bonitních klientů

pronájem nemovitosti makléř  Pomohu vám s přípravou bytu na prezentaci. Existují osvědčené tipy a postupy ověřené v praxi. Ukážu vám jak na to.


- Fotografie

Jeden z nejdůležitějších bodů, který je majiteli nemovitostí opomíjen. Kvalitní fotografie nemovitosti výrazně zvyšují šance na oslovení více zájemců o vaši nemovitost.

pronájem nemovitosti makléř  Tento krok se zejména v interiérech neobejde bez širokoúhlého objektivu. Po nafocení nespočtu již prodaných nemovitostí a absolvování foto kurzu zaměřeného na nemovitosti už vím, jak na to. Podívejte se na moje aktuální nabízené nemovitosti, (kde se můžete sami přesvědčit o kvalitě fotodokumentace).

- Video

Poutavá videoprohlídka významně napomáhá podpořit atraktivitu nabízené nemovitosti.

pronájem nemovitosti makléř  Bez stabilizace obrazu je video nepoužitelné. Některé nemovitosti si žádají i letecké záběry, které zajistím dronem. Samozřejmostí jsou příslušná povolení a oprávnění. 

- Sestavení poutavého popisu pro inzerci

Správně popsaná nemovitost, dispozice, technické vlastnosti a výčet všech výhod je nedílnou součástí atraktivní inzerce

jak pronajmout byt či dům  Ani tento úkol není jednoduchý. Denně se v inzerci setkávám se špatně uvedenými technickými parametry, jako jsou např. užitná, užitková nebo obytná plocha.

 

Stanovení výše nájemného

Důležitý krok při pronájmu nemovitosti. Jak nastavit takovou cenu, aby odpovídala situaci na trhu? Není to tak těžké jako při prodeji nemovitosti, ale má to také svá úskalí.

pronájem bytu, domu  Je zde třeba zohlednit mnoho faktorů jako například stav samotné nemovitosti, použité materiály, vybavení, soukromí, lokalita, výhled poptávka a další. Cenová strategie se může měnit i v průběhu realizace pronájmu dle počtu zájemců o danou nemovitost.

TIP: nejvyšší, někdy i opravdu přemrštěné nájemné jsou ochotni na začátku zaplatit Ti nejméně solventní klienti. To se ale bohužel často velmi brzy ukáže.

 

Inzerce

Vzhledem k tomu, že nájmy bývají rychloobrátkové zboží, vládne v dnešní době při pronájmu nemovitostí nabídka a poptávka na internetu.

pronájem nemovitosti makléř  Díky silné značce České spořitelny a rozsáhlé internetové prezentaci dostanu inzerovanou nemovitost do povědomí všech potenciálních zájemců, tím je zajištěna co největší poptávka a tím pádem možnost výběru bonitního nájemce

 

2. Realizace pronájmu nemovitosti

Poté co jsou připraveny všechny potřebné náležitosti přípravy pronájmu, následují tyto kroky:

Prohlídky nemovitosti a vyhodnocování kvality nájemce

Každý potenciální zájemce si chce daný objekt prohlédnout na vlastní oči a přesvědčit se, zda-li nemovitost odpovídá jeho potřebám. To však platí i obráceně, je zapotřebí klienta ''oskórovat''. Prohlídky je potřeba realizovat dle časových možností zájemce - ráno, přes den či večer.

pronájem nemovitosti makléř  Tato jednání vedu s klienty téměř každý den. Vyhodnocuji zájem o daný byt a VŽDY HÁJÍM ZÁJMY SVÝCH KLIENTŮ, kteří si mě na pronájem najímají. Pokud je dobře nastavená cena, o vážné zájemce není nouze, avšak zde je třeba provést několik prohlídek a vybrat opravdu toho nejlepšího zájemce. Samozřejmostí jsou záznamy z prohlídek - legitimace potenciálních klientů, ze kterých vzejde mé doporučení a na vás je finální výběr.

 

Zpracování Nájemní smlouvy

Na základě dobře zpracované Nájemní smlouvy se dá předejít spoustě problémů.

pronájem nemovitosti makléř  Ve smlouvě řešíme mimo jiné její platnost, případné ukončení, pojištění, valorizaci a to samozřejmě vše v souladu s občanským zákoníkem (NOZ 2012)

 

Kauce

Při pronájmu nemovitostí je v dnešní době nezbytnou věcí kauce. Skládá se při podpisu Nájemní smlouvy a to standardně ve výši jednoho a více nájmů.

jak pronajmout byt či dům  Já svým klientů doporučuji a vyjednám kauci minimálně ve výši 3 nájmu. Kauce je základním ukazatelem bonity (solventnosti) klienta

 

Podpis smluvní dokumentace

Když je upravená Nájemní smlouva ke spokojenosti majitele nemovitosti, přichází na řadu podpis smlouvy. Její součástí je i doklad o zaplacení kauce a předávací protokol, kde figuruji jako případný svědek.

pronájem nemovitosti makléř  Podepsat dokumentaci za vás nemohu, ale domluvím podpis v jeden den v naší kanceláři a za účasti právníka, pro případ vysvětlení některých pojmů a zajištění případných úprav. V případě, že nenajdeme společný termín obou zúčastněných nebo přítomnost jednoho z účastníků, mohu zajistit podpisy separátně nebo např. pojízdnou matrikářku v případě imobility.

 

3. Předání nemovitosti

Po podpisu, složení kauce a většinou i zaplacení prvního nájemného přichází předání nemovitosti nájemci.

Vystavení předávacího protokolu

Důležitý dokument, ve kterém je vyspecifikována nemovitost, zaznamenány stavy energií a médií, popřípadě seznam vybavení.

jak pronajmout byt či dům  Dokument bývá součástí Nájemní smlouvy, který pro vás zpracuji, zaznamenám stavy měřičů vč. jejich čísel pro identifikaci odběrných míst a dohlédnu na to, aby se na nic důležitého nezapomnělo. Mohu vám pomoci i s přepisem u dodavatelů energií a poskytovatelů služeb.

 

Předání nemovitosti novému majiteli

Poslední fáze prodeje. Podpis předávacího protokolu a předání klíčů.

pronájem nemovitosti makléř  Po celou dobu budu s vámi a dohlédnu na bezproblémový průběh a předání. Zároveň zde plním funkci svědka a jedno paré předávacího protokolu archivuji. Pokud si budete přát, mohu předání zajistit za vás.

 

Nakonec pár faktů a statistik:

- Provizi platí zájemce, tak nechte realitního makléře, aby za vás vše bezpečně a profesionálně vyřídil.
- Pokud má klient problém se složením kauce nebo poplatku za služby realitní kanceláře, je to ukazatel jeho současné a pravděpodobně i budoucí finanční situace.
- Klient, který chce řešit pronájem bez realitní kanceláře, je dle statistik budoucí neplatič a ví, že dobrý makléř jej může odhalit.
- Při pronájmu svépomocí, klient většinou pronajme svoji nemovitost levněji.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení