Hypotéky v době koronavirové

Dnes jsem narazil na další zajímavý článek ohledně budoucnosti hypotečních úvěrů ve druhém čtvrtletí 2020 v naší době Koronavirové. Je zajímavé, s jakou jistotou autor tvrdí, že banky rozhodně nebudou snižovat úrokové sazby a naopak se hypotéky budou NADÁLE zdražovat, protože banky potřebují vydělat na větší počet nesplácených úvěrů a ‘‘zahojit se‘‘ ze současné krize.

Hypotéky v době koronavirové

Zvláštní. Když se totiž podíváme na skutečná data, tak zjistíme, že ve stejném období oproti roku 2019 se zvýšil počet žádostí o 2700ks a narostl tak samozřejmě i celkový objem půjčených peněz. Možná to bude tím, že průměrná úroková sazba oproti roku 2019 je cca. o 0,5% nižší? Takže jaké DALŠÍ zdražování? Jaká krize?

Do toho už podruhé Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu, která se nyní nachází na 1% a dle viceguvernéra T. Nidetzkého je ČNB připravena na další snížení. Už v průběhu března uvolnili omezení DTI (poměr zadlužení vůči ročnímu příjmu klienta) ze 45% na 50% a podpořili úvěry s 10% vlastních zdrojů tzv. 90% LTV. Člověk by řekl, jak to tuzemské bankovní domy uvítají, ale opak byl pravdou. Snad až na Českou spořitelnu jsou úvěry s 90% LVT pozastaveny, některé typy příjmů byly zcela zamítnuty a některé jinak běžné jsou individuálně posuzovány a některé banky jako např. Sberbank dokonce úplně zastavily příjem nových žádostí.

Na jednu stranu je dobře, že se banky drží trochu zpět, možná proto máme jedno z nejzdravějších bankovnictví v Evropě. Je téměř jisté, že ekonomika upadne do recese, ale jinak si opravdu netroufám odhadnout, co se bude dít dál v roce 2020 v oblasti úvěrů a v realitách, ale rozhodně se zatím nezdražuje a banky se nepotřebují zahojit. Dokonce zatím ani zájem o nemovitosti nepolevil, naopak! Kdo sleduje nabídku, tak vidí, jak se nemovitosti neustále točí a to i v době, kdy zájemci měli chodit pouze nakupovat potraviny nebo do práce.

Posuďte sami, ale mně tu něco nehraje, nemyslíte?

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení